RSPO certifikace

Proč zaslouží také kritiku?

RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil ) byl založen v roce 2004 na podporu výroby a využívání udržitelného palmového oleje pro lidi, planetu i prosperitu. RSPO je uskupení velkých výrobců potravin, kosmetiky apod., maloobchodních řetězců, překupníků, pěstitelů a zpracovatelů palmy olejné, bank a investorů, ekologických a sociálních neziskových organizací a stal se celosvětově uznávaným standardem pro udržitelný palmový olej. Definuje osm principů a kritérií udržitelné produkce palmového oleje, na základě kterých vydává Certifikáty udržitelného palmového oleje (CSPO). 

Problematické momenty

To si zaslouží ozvat se

RSPO nezohledňuje dopady použití pesticidů a průmyslových hnojiv 

A to jak na samotnou plodinu (ne jak jsme tomu zvyklí u evropské značky BIO) , ale také na životní prostředí. Stále tedy může docházet ke znečišťování zdrojů pitné vody, k úbytku ryb a dalších vodních živočichů a dokonce i k zániku korálových útesů v mořích

"Hříšník" se může vyplatit, o certifikát nepříjde

V případě že někdo podá stížnost na porušování principů RSPO certifikace, může se firma z takového prohřešku vyplatit bez toho aniž by o certifikát přišla. Říká se tomu kompenzace. V podstatě si tedy korporace mohou dělat co chtějí, a když se na to náhodou přijde, zaplatí kompenzaci a fungují dál, aniž bychom se o tom dověděli.

50 otázek a odpovědí nejen k RPSO

Shrnutí

Nechceme certifikaci zrušit a také ji považujeme za správnou cestu k narovnání vztahů mezi obchodem a přírodou, nicméně stávající podmínky jsou zcela nevyhovující. Palmový olej s certifikací RSPO v tuhle chvíli nelze označit za eticky akceptovatelný zdroj. Dokud se významným způsobem nezmění pravidla.