O nás

Vidíme smysl v sebemenších krocích vedoucích k ochraně přírody a razíme heslo, že každý by měl začít u sebe.

Smysl našeho úsilí

v jednoduchosti

Podpora a záchrana

nejvíce ohrožených ekosystémů naší planety, především pak deštných pralesů a korálových útesů.

Šíření povědomí

o ekologických problémech a krocích k jejich nápravě.

Chceme motivovat

lidi k ohleduplnějšímu přístupu k přírodě

Tým Laudato Si

Tomáš Soták

Předseda spolku Laudato Si

Společník Kelabit s.r.o.

tomas.sotak@laudatosi.cz

Kateřina Audette

koordinátorka Laudato Si

katerina.audette@laudatosi.cz

Lucie Sotáková

Koordinátorka Bez obalu

lucie.sotakova@laudatosi.cz

Eva Chodúrová

administrativní pomoc

eva.chodurova@laudatosi.cz

Míša

prodavačka v Bez obalu


Simča

Brigádnice v Bez obalu


Patron organizace

Marek Orko Vácha

"Zdá se mi, že boj o záchranu přírody občas prohráváme těsně, často hodně a většinou na celé čáře. Mám silný dojem, že již nestačí třídit odpad, zateplovat domy a kupovat férovou čokoládu, že přichází doba, kdy mám myslet globálně - a jednat globálně." 

Kdo jsme

Snažíme se nevytvářet odpad, a když se to nedaří, tak jej řádně vytřídíme. Vybíráme si, co budeme konzumovat a zohledňujeme dopady našeho jídla na životní prostředí. Nekonzumujeme palmový olej a dáváme přednost lokálním potravinám, některé dokonce sami chováme a pěstujeme. Nepropadáme panice, když nevlastníme boty, šaty, spotřebiče, auta podle nejnovějších trendů. Staré věci se snažíme užít do maxima a dáváme šanci produktům z druhé ruky. Nové věci kupujeme rovněž s ohledem k jejich dopadu na životní prostředí, vybíráme kvalitu, která vydrží co nejdéle. Zajímáme se o ekologičtější provoz domácnosti a vrtají nám v hlavě i elektroauta.

Odkud přišla inspirace

Opakované návštěvy pralesů v Indonésii v průběhu několika let vykrystalizovaly v obavu, že už brzy tato místa nebudou stejná jako dřív. Nejde jen o pralesy, ale také oceány a jiné vzácné ekosystémy naší planety. Majetnický a ekonomický způsob jakým lidé k Zemi přistupují se již na mnoha místech jeví jako neudržitelný. Krásně vystihl problematiku přístupu lidí k Planetě Zemi současný papež František, který převratně věnoval ekologickému tématu v roce 2015 celou encykliku s názvem Laudato Si - Péče o společný domov.

Země protestuje proti zlu, které jí působíme nezodpovědným užitím a zneužíváním dober, která do ní vložil Bůh. Vyrostli jsme s myšlenkou, že jsme jejími majiteli a vládci, oprávněni ji plenit. Násilí, které tkví v lidském srdci, jež bylo zraněno hříchem, se projevuje rovněž v příznacích choroby, kterou vnímáme v půdě, vodě, vzduchu a živých bytostech. Proto patří mezi nejvíce opuštěné a trýzněné chudé naše sužovaná a devastovaná země, která "sténá a spolutrpí" (Řím 8,22). Zapomínáme, že i my sami jsme stvořeni z prachu země (srov. Gen 2,7). Naše tělo se skládá z prvků této planety, jejíž vzduch nám dává dech a jejíž voda nás oživuje a občerstvuje. (Encyklika Laudato Si, 2015)