Mikroplasty

Již není místo kde by nebyly a neškodily

Co jsou mikroplast?

Jedná se o obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě, i ve vzduchu jako součást jejich znečištění. Je to směs vláken, kuliček či zlomků nepravidelného tvaru, z nichž část je záměrně v takové podobě vyráběna (primární mikroplasty), ale většina vzniká postupným nalámáním, fragmentací větších kusů plastů (sekundární mikroplasty).

Zdroj: Wikipedie


Ukázka částic polyetylenu (PE), obsažených v zubní pastě. Zde se jedná o Primární mikroplasty (tj mikroplasty záměrně vyrobné a dodané do produktu). Taky si dobrovolně čistíte zuby s odpadem?

Kde všude jsou?

Mikroplasty se nyní prokazatelně nachází v pitné vodě, vzduchu a všech potravinách. Je již také prokázáno, že se nacházejí v lidských tkáních a orgánech. Nedávná studie ukázala například na přítomnost mikroplastů v placentě matky. Je pak zcela zřejmé obávat se vlivu na správný vývoj dítěte.

Zdroj:
TheGuardian.com - mikroplasty v těle
TheGuardian.com - mikroplasty v placentě

Co způsobují?

Zamoření mikroplasty je jev, který se teprve začíná studovat a proto ještě nejsou zcela známy veškeré dopady. Někteří vědci již však hlásí to, co se jeví jako zřejmé:

"Některé z těchto mikroplastových částic by mohly potenciálně vyluhovat bisfenol A a ftaláty. Je známo, že bisfenoly interferují s hormony, a existují studie, které spojují expozici bisfenolů se sníženou plodností u mužů a žen, říká jeden z vědců, a upozorňuje, že je známo, že ftaláty také narušují hormony, a prenatální expozice ftalátů je spojena s nižším testosteronem u mužských potomků."

Zjednodušeně, mikroplasty zásadně ovlivňují hormonální systém. Dotčena je tedy nejen plodnost, ale je narušována správná funkčnost celého organizmu.

Zdroj: Washigtonpost.com

Kolik se jich dostane do mého těla?


Za jeden den sníme 0,7g, což je jedno plastové brčko.
Za týden spořádáme 5g mikroplastu, což je ekvivalent hrsti knoflíků či platební karty.Za 6 měsíců bychom se již dobře nasnídali ... 125g.
Za 1 rok je tělo donuceno strávit mikroplasty v ekvivalentu hasičské helmy.

Co s tím můžu udělat Já?

V prvé řadě se nelze vymlouvat na politiky, výrobce, obchody, organizace nebo kohokoliv jiného. Veškerá zodpovědnost leží pouze na mně. Na nikom jiném. U posledního soudu se také asi nebudeme moci vymlouvat na nikoho jiného, že? Setkáváme se s názorem, že já, jako jedinec, přece nic nezměním. Ale to není pravda! Moře se také skládá z kapek vody. Buďme kapkou, tou dobrou kapkou!

Zde je všeobecně uznávaný návrh zvaný 5R (Reject, Reduce, Reuse, Repair, Recycle):

1. Zamítni - opravdu je potřeba tolik nakupovat? Začněme hned. Až budeme příště na nákupech, zkusme něco zamítnout, něco si odepřít. Časem odmítneme víc nepotřebných věcí.

2. Zredukuj - hračky pro děti, oblečení, kabelky, boty, .... opravdu potřebujeme tolik?

3. Opakovaně použij - Máte doma hromadu sáčků? Vezměte je do obchodu a použijte znovu a pak znovu. Nemáte? Pořiďte si látkový pytlík/tašku a kupujte jen do ní. Zkusme najít způsob, jak využít jakoukoliv věc, co chceme vyhodit. Například starý obědník, nebo obaly od potravin - proměnit v květináč, staré oblečení v hadry na nádobí...

4. Oprav - máte pokaženou pračku, myčku, sušičku, kolo nebo vrtačku? Ano, je jednodušší koupit novou, častokrát to není ani o moc dražší. Ale tímto konzumním způsobem života rabujeme zdroje naší planety. Zkusme věci opravit, než je zahodíme. Předejít této situaci částečně jde zakoupením kvalitních výrobků, které se tolik nekazí a vydrží déle.

5. Zrecykluj - a proč, stejně to skončí na skládce? POZOR, pokud ano, tak to není Vaše selhání. Naše zodpovědnost je třídit, jak jen to jde. Evropské nařízení se budou v nadcházejících letech zpřísňovat a proto i švejkovský stát bude nucen maximalizovat využití vytříděných surovin. Papír, plasty, sklo, železo, elektronika, nebezpečný odpad atd. Třídíme my, třiďte i Vy!

Bezobalu.cz

Nakonec je tady možnost inspirovat se u specialistů. Spolek Laudato si provozuje bezobalový obchůdek, kde můžete nakoupit většinu potřebného zboží bez obalů. Zároveň jsou produkty vybírány tak, aby byly zdraví prospěšné a co nejvíce z lokálních zdrojů. Těmito principy se snažíme nastavit udržitelné nakupování. Obchůdek se nachází vedle frýdeckého magistrátu na adrese:

Radniční 1234, Frýdek-Místek. Sortiment obchodu můžete obhlédnout také na stránkách www.bezobalu.cz . Těšíme se na viděnou!

Nákupem v obchůdku, podpoříte místní dodavatele a udržitelné hospodářství. Zároveň tím přispějete k šíření osvěty jako je tato.

Nakonec chvilka k zamyšlení. Pokud v supermarketu naleznete sekci "Zdravá výživa". Co se potom nachází v ostatních sekcích? :)