Mikroplasty

Již není místo kde by nebyly a neškodily

Co jsou mikroplast?

Jedná se o obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě, i ve vzduchu jako součást jejich znečištění. Je to směs vláken, kuliček či zlomků nepravidelného tvaru, z nichž část je záměrně v takové podobě vyráběna (primární mikroplasty), ale většina vzniká postupným nalámáním, fragmentací větších kusů plastů (sekundární mikroplasty).

Zdroj: Wikipedie


Ukázka částic polyetylenu (PE), obsažených v zubní pastě. Zde se jedná o Primární mikroplasty (tj mikroplasty záměrně vyrobné a dodané do produktu). Taky si dobrovolně čistíte zuby s odpadem?

Kde všude jsou?

Mikroplasty se nyní prokazatelně nachází v pitné vodě, vzduchu a všech potravinách. Je již také prokázáno, že se nacházejí v lidských tkáních a orgánech. Nedávná studie ukázala například na přítomnost mikroplastů v placentě matky. Je pak zcela zřejmé obávat se vlivu na správný vývoj dítěte.

Zdroj:
TheGuardian.com - mikroplasty v těle
TheGuardian.com - mikroplasty v placentě

Co způsobují?

Zamoření mikroplasty je jev, který se teprve začíná studovat a proto ještě nejsou zcela známy veškeré dopady. Někteří vědci již však hlásí to, co se jeví jako zřejmé:

"Některé z těchto mikroplastových částic by mohly potenciálně vyluhovat bisfenol A a ftaláty. Je známo, že bisfenoly interferují s hormony, a existují studie, které spojují expozici bisfenolů se sníženou plodností u mužů a žen, říká jeden z vědců, a upozorňuje, že je známo, že ftaláty také narušují hormony, a prenatální expozice ftalátů je spojena s nižším testosteronem u mužských potomků."

Zjednodušeně, mikroplasty zásadně ovlivňují hormonální systém. Dotčena je tedy nejen plodnost, ale je narušována správná funkčnost celého organizmu.

Zdroj: Washigtonpost.com

Kolik se jich dostane do mého těla?

Za 1 den pozřem 0,7g mikroplastů
Za 1 den pozřem 0,7g mikroplastů
Z 1 týden spořádáme 5g mikroplastů
Z 1 týden spořádáme 5g mikroplastů
Za 6 měsíců spořádáme 125g mikroplastů
Za 6 měsíců spořádáme 125g mikroplastů
Za 1 rok strávíme 250g mikroplastů
Za 1 rok strávíme 250g mikroplastů


Za jeden den sníme 0,7g, což je jedno plastové brčko.
Za týden spořádáme 5g mikroplastu, což je ekvivalent hrsti knoflíků či platební karty.Za 6 měsíců bychom se již dobře nasnídali ... 125g.
Za 1 rok je tělo donuceno strávit mikroplasty v ekvivalentu hasičské helmy.

Co s tím můžu udělat Já?

V prvé řadě se nelze vymlouvat na politiky, výrobce, obchody, organizace nebo kohokoliv jiného. Veškerá zodpovědnost leží pouze na mně. Na nikom jiném. U posledního soudu se také asi nebudeme moci vymlouvat na nikoho jiného, že? Setkáváme se s názorem, že já, jako jedinec, přece nic nezměním. Ale to není pravda! Moře se také skládá z kapek vody. Buďme kapkou, tou dobrou kapkou!

Zde je všeobecně uznávaný návrh zvaný 5R (Reject, Reduce, Reuse, Repair, Recycle):

1. Zamítni - opravdu je potřeba tolik nakupovat? Začněme hned. Až budeme příště na nákupech, zkusme něco zamítnout, něco si odepřít. Časem odmítneme víc nepotřebných věcí.

2. Zredukuj - hračky pro děti, oblečení, kabelky, boty, .... opravdu potřebujeme tolik?

3. Opakovaně použij - Máte doma hromadu sáčků? Vezměte je do obchodu a použijte znovu a pak znovu. Nemáte? Pořiďte si látkový pytlík/tašku a kupujte jen do ní. Zkusme najít způsob, jak využít jakoukoliv věc, co chceme vyhodit. Například starý obědník, nebo obaly od potravin - proměnit v květináč, staré oblečení v hadry na nádobí...

4. Oprav - máte pokaženou pračku, myčku, sušičku, kolo nebo vrtačku? Ano, je jednodušší koupit novou, častokrát to není ani o moc dražší. Ale tímto konzumním způsobem života rabujeme zdroje naší planety. Zkusme věci opravit, než je zahodíme. Předejít této situaci částečně jde zakoupením kvalitních výrobků, které se tolik nekazí a vydrží déle.

5. Zrecykluj - a proč, stejně to skončí na skládce? POZOR, pokud ano, tak to není Vaše selhání. Naše zodpovědnost je třídit, jak jen to jde. Evropské nařízení se budou v nadcházejících letech zpřísňovat a proto i švejkovský stát bude nucen maximalizovat využití vytříděných surovin. Papír, plasty, sklo, železo, elektronika, nebezpečný odpad atd. Třídíme my, třiďte i Vy!

Bezobalu.cz

Nakonec je tady možnost inspirovat se u specialistů. Spolek Laudato si provozuje bezobalový obchůdek, kde můžete nakoupit většinu potřebného zboží bez obalů. Zároveň jsou produkty vybírány tak, aby byly zdraví prospěšné a co nejvíce z lokálních zdrojů. Těmito principy se snažíme nastavit udržitelné nakupování. Obchůdek se nachází vedle frýdeckého magistrátu na adrese:

Radniční 1234, Frýdek-Místek. Sortiment obchodu můžete obhlédnout také na stránkách www.bezobalu.cz . Těšíme se na viděnou!

Nákupem v obchůdku, podpoříte místní dodavatele a udržitelné hospodářství. Zároveň tím přispějete k šíření osvěty jako je tato.

Nakonec chvilka k zamyšlení. Pokud v supermarketu naleznete sekci "Zdravá výživa". Co se potom nachází v ostatních sekcích? :)