Gurmán klub

info@gurmanklub.cz

Odpověď na výzvu 2019

Děkujeme za Vaší zprávu. Věřím, že stejně jako na výrobní závody v České republice intenzivně působíte i na obchodní řetězce, které produkty od výrobců nakupují a prodávají koncovým zákazníků ve své síti filiálek a jistě jste velmi úspěšný, což zatím na chování řetězců nepociťujeme.

Předpokládám, že jsou Vám známy obchodní praktiky a někdy až neuvěřitelné tlaky na co nejnižší nákupní cenu výrobku tak, aby tyto sítě mohly maximalizovat své zisky pro své mateřské centrály v zahraničí.

Podaří-li se Vám nejen edukovat ale i zajistit, aby tyto řetězce souhlasili a hlavně byli ochotni zaplatit výrobcům výměnu margarínů obsahující palmový olej za např. máslo (jenž je zhruba 6x dražší a nemá tak dobré technologické vlastnosti než margarín) v recepturách výrobků, což způsobí zvýšení koncové ceny výrobku o zhruba 40-60% a nám jako výrobcům zůstane stejný přirozený zisk a obrat tak abychom mohli zaplati veškeré v současné době stále ještě konjunktury nemalé náklady na provoz, hlavně vysoké mzdy všech pracovníků v dělnických profesích, které za posledních 36 měsíců narostly o 60% a nezbankrotovali pak rádi opustíme margaríny obsahující palmový tuk v recepturách našich výrobků.

Současně s tím věřím tomu, že budete ve správnou chvíli ochoten se postavit k regálu třeba v Bille ve Znojmě a vysvětlíte 85ti leté vdově-důchodkyni, že za kelímek naší pomazánky nebude od teďka platit 25,- Kč, ale 40,- Kč s tím, že odměnou možná zachrání opičku na Borneu před upálením, když tamní pěstitelé ohněm rozšiřují zemědělskou plochu pro výsadbu palmy olejné.

Oceňujeme Vaší bohulibou činnost, ale za každým A, které je populární a zní hezky máte vždy nějaké B o kterém je třeba také hovořit, protože žádná rovnice na světě se neskládá pouze z jedné veličiny.

Děkuji a přeji pěkný den.

S pozdravem.

Václav Balšán

Odpověď na výzvu 2018

Vážený pane,

Děkujeme za Vaši zprávu.

Všemu rozumíme, ale s prominutím je třeba působit hlavně na obchodní řetězce v ČR, aby byli ochotni zaplatit výrobci tzv. nepoužívání palmového oleje. Jediná vhodná technologická alternativa k margarínu, který palmový tuk obsahuje je buď ztužený tuk kokosový (který je 2x dražší a není zcela technologicky vhodný) nebo máslo (které je 5x dražší). Jestliže dokážete na obchodní řetězce zapůsobit tak, aby nám umožnili cenové zdražení našich výrobků o v průměru 20-40% a neodnese to koncový zákazník v rozmezí 40-80% změny koncové ceny na regálu nebo pultu pak bude mít Vaše oslovování výrobců mnohem efektivnější dopad. , Nám se to nepodařilo za poslední roky při téměř každodenním jednání s obchodními řetězci ani náhodou.

Je mi velice líto, že Vám odepisuji v tomto duchu, ale čeští výrobci, kteří své výrobky dodávají konečnému spotřebiteli prostřednictvím velkých obchodních řetězců (při jejich tržním podílu je to již zcela markantní) již takto mají při nekonečném tlaku na cenu život velmi těžký.

Je tedy na místě kdo realizaci dle našeho názoru správné myšlenky ve finále zaplatí, resp. kdo tuto realizaci přežije ?

Děkuji a jsem v úctě.

S pozdravem.

Václav Balšán, GURMÁN KLUB, s.r.o.