Výzvy firmám s PO

Naše výzva a jejich odpovědi

Výzva k 1.2.2018 - Dni bez palmového oleje

Vážení,

Vaše dlouhodobé působení na trhu vyžaduje mé uznání. Z pohledu podnikatele vím jak je těžké obstát v konkurenčním prostředí, ale zároveň si uvědomuji, že pokud se zaběhlé procesy neinovují, vedou k zániku. Skrze celou naší společnost se dere nový trend odpovědnosti k přírodě, které člověk sice vládne, ale zároveň je na ní zcela závislý.

Jako společník Kelabit s.r.o i jako zakladatel nestátní neziskové organizace Laudato Si, z.s. Vás vyzývám právě k větší ohleduplnosti k přírodě, zejména k uplatnění používání palmového oleje ve výrobě, jehož neúměrná spotřeba v energetickém a potravinovém průmyslu má na svědomí devastaci tropických deštných pralesů, útlak domorodých obyvatel a ohrožuje přežití mnoha mnoha fascinujících organizmů.

Obyvatelé České republiky ukázali, že jim přítomnost palmového oleje v potravinách není lhostejná.

Před Vánoci 2017 byla z iniciativy Laudato Si, které je členem platformy Koalice Proti Palmovému Oleji spuštěna mobilní aplikace Palm Oil Scanner. Tato aplikace po naskenování čárového kódu odhalí přítomnost palmového oleje v produktu. Po necelých 3 týdnech měla přes 6000 stažení a vzbudila obrovský ohlas a chuť spolupracovat. Během dvou týdnů nám uživatele poslali skrze aplikaci přes 3000 neznámých produktů,které jsme analyzovali a přidali do databáze. Jako perličku bych vyzdvihl zpětnou vazbu paní učitelky střední školy,která iniciativu vychválila s tím, že konečně dostala nástroj, kterým se může při výuce přiblížit k dětem.

Tato aplikace neunikla ani pozornosti médií:

Česká televizeSeznam zprávyiDnes.czParlamentní listy a mnoho dalších médií, které tiskovou zprávu převzali. V následujících týdnech také vyjde již natočená reportáž na ČT2.

Palm Oil Scanner se šíři nejen mezi obyvateli ČR, kde byla spuštěna jako pilotní projekt, ale byli jsme osloveni také organizacemi z celé Evropy, které se chtějí do iniciativy zapojit. V následujících měsících tedy budeme svědky rozšíření bojkotu potravin obsahující palmový olej do Holandska, Polska, Portugalska, Chorvatska a dokonce i Turecka.

Prosím, zohledněte svůj přístup k problematice kácení deštných pralesů- ekosystémů důležitých pro celou Zemi. Využijte právě nyní v době masivní kampaně možnosti ukázat se před konzumenty s prohlášením o odstupu užívání palmového oleje a získejte tak cenné body.

S pozdravem,

Tomáš Soták, Společník Kelabit s.r.o, předseda Laudato Si, z.s., člen Koalice proti palmovému oleji 

Odpovědi firem

Kladné, záporné či vyhýbavé?

LAUDATIO (pochvalu) udělujeme firmě Emco!

Palmový olej v produktech aktivně řeší na https://myslinazdravi.cz/ a jsou téměř před koncem úplného přechodu na bezpalmovou výrobu. Čtěte celou odpověď firmy


LAUDATIO (pochvalu) udělujeme firmě Pečivárne Liptovský Hrádok!

Pro zájem zákazníků přešla naše společnost na výrobu bez palmového tuku. Každý měsíc vyměníme palmové za bezpalmové tuky u 2-3 výrobků. Postup výměny však probíhá postupně podle technologicko-ekonomických možností. Číst celou odpověď firmy....

Je jim to jedno nebo se dokáží vzdát palmáče úplně? Čtěte odpověď...

Vyčerpávající odpověď svědčí o připravenosti? Čtěte odpověď...

Nikdo neříká, že to je lehký boj, důležité je vyjít z něj se ctí. Čtěte odpověď...

Pracuje se na tom. Ale jak? Čtěte odpověď...

Když marketing manager odpovídá na email, který nečetl. Čtěte odpověď...

RSPO jako mantra potraviny prodávajících kolosů. Čtěte odpověď...

Kyselina palmitová se vyskytuje i v mateřském mléce. Čtěte odpověď...

Podněty malých poboček řeší ústředí. Můžeme se na to spolehnout? Čtěte odpověď...

Certifikace RSPO konejší svědomí, ale pomáhá skutečně? Čtěte odpověď...

Pohled na problematiku výroby a zpracování palmového oleje je zkreslený. Ale náš nebo váš? Čtěte odpověď...

Opravdu pádný argument!? "Spotřebováváme malé množství z celosvětové produkce". Čtěte odpověď...

Palmový olej v našich výrobcích zaměňujeme, ale změnu nelze provést najednou. Čtěte odpověď...

Výměna palmového oleje za kokosový. U kolika výrobků? Čtěte odpověď...

Stížnost přes aplikaci

Vážení, právě jsem si nekoupil váš produkt protože obsahuje palmový olej. Buďte prosím zodpovědnější k přírodě i svým zákazníkům a přejděte na lokální nebo alespoň méně kontroverzní suroviny.
Děkuji. 


Vážený pane,

děkujeme za Váš mail a velice nás mrzí Vaše negativní zkušenost s naším výrobkem.

Ráda bych Vás informovala o tom, že společnost PENAM se přiklání k trendu, jímž je vyrábět výrobky bez zbytečného používání palmového oleje.

V roce 2016 naše společnost úspěšně vyřadila palmový olej v surovinách, kde to bylo možné a nahradila jej jinými druhy olejů. Povedlo se to díky úzké spolupráci s dodavateli a úpravě receptur. Všichni naši dodavatelé surovin, které obsahují palmový olej, samozřejmě splňují certifikaci RSPO nebo vyšší stupeň Mass Balance. Od stejného roku probíhá vývoj nových produktů (a inovace stávajících výrobků) bez použití palmového oleje. V trendu redukce palmového oleje bude společnost tedy i nadále pokračovat.

Ještě jednou děkujeme a věříme, že nám zachováte přízeň.

S podzravem

Martina StropkováSPECIALISTA MARKETINGU
PENAM, a.s.I Hlavní 71 I 251 01 Herink
Email: stropkovam@penam.cz